20 czerwca 2022

"Moja piękna korporacja" - spektakl Koła polonistycznego p. Elżbiety Iller

Spektakl „Moja Piękna Korporacja” jest zwieńczeniem działalności Kółka Polonistycznego, prowadzonego przez p. Elżbietę Iller, na które wszyscy ochoczo  uczęszczaliśmy od września 2021 roku. Wraz z początkiem przygotowań pojawiła się najbardziej problematyczna sprawa. Mianowicie, czy oprzeć spektakl na jakiejś powieści, zainspirować się Mistrzem i Małgorzatą, Jądrem ciemności, czy może spróbować stworzyć coś autorskiego. Można śmiało powiedzieć, że zdecydowanie dużo przemyśleń i czasu zostało przeznaczone na rozstrzygnięcie tego dylematu. Na szczęście z pomocą przyszedł Hubert Podgórski, który przedstawił wszystkim swój autorski pomysł. Stał się inicjatorem i pomysłodawcą naszej sztuki. Cała grupa przyjęła go z entuzjazmem oraz ulgą – w końcu znalazło się coś, na czym można było się oprzeć.

Wraz z początkiem wiosny przygotowywania spektaklu ruszyły pełną parą. Wcześniejsze godziny przeznaczyliśmy na omówienie zarysu sztuki, więc ze spokojną głową mogliśmy zacząć pisać scenariusz. Wyszedł dużo lepiej niż mogliśmy się spodziewać. Scenariusz napisali Ola Mróz, Julia Grądzka, Julia Łapko, Mateusz Wiśnios, Miłosz Ciemiewski, Hubert Podgórski, Wiktoria Wróbel.

Dobranie aktorów także nie było problemem. Do każdej roli od razu przychodziła nam na myśl osoba, która do niej pasowała. Na szczęście, wszyscy wytypowani przez nas uczniowie - aktorzy  z entuzjazmem podeszli do tematu oraz sprawnie opanowali swoje kwestie. W role wcielili się: Hubert Podgórski jako Prezes, Michał Jarosz jako Bohater, Janek Talmont jako głos wewnętrzy Bohatera, Oliwia Jaczewska jako Starsza Pani, Oliwia Marasek jako Dziewczyna, Mateusz Wiśnios jako Trener, Miłosz Ciemiewski, Mikołaj Ogonowski, Mateusz Stanula jako Kobice, Agata Rowicka jako kierowca autobusu, statyści – Marta Kępka, Ola Mróz, Marysia Korpowska.

Największy problem pojawił się przy ustalaniu godzin prób. Okazało się, że pogodzenie ze sobą aż trzech planów lekcji jest mocno problematyczne. Mimo ograniczonej liczby przygotowujących spotkań, wszystko poszło zgodnie z planem.  Dziewczyny – Marysia i Amanda świetnie spisały się przy przygotowaniu scenografii, a aktorzy wypadli wręcz fenomenalnie.

Wszyscy możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy dumni z finalnej wersji spektaklu.  Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania ze strony społeczności szkolnej. W końcu okazało się, że rozstawiliśmy zbyt mało krzeseł i część osób musiała usiąść na trybunach. Cieszymy się, że udało nam się niejednokrotnie rozbawić publiczność oraz  jesteśmy bardzo wdzięczni za gromkie oklaski i ciepłe słowa, które później usłyszeliśmy.

Ola Mróz 3A