Aktualność
26 marca 2025
CXXXVII Liceum Ogólnokształcące
ERASMUS+ Warszawa – Brescia, Włochy
W dniach 17-22.03.2025 roku gościliśmy w naszym liceum grupę uczniów z Liceo Scientifico di Stato A. Calini, którzy wraz z uczniami z klas z rozszerzonym językiem niemieckim kontynuowali rozpoczęty we Włoszech projekt z zakresu ekologii w ramach programu Erasmus +.
Pobyt grupy włoskiej rozpoczął się od powitania przez Pana Dyrektora Michała Szwedo, przedstawienia planu wymiany, omówienia projektów: Trash Art i Szkolny Dekalog Recyklingu oraz poznania naszej szkoły. Młodzież uczestniczyła również w zajęciach integracyjnych, które pozwoliły przełamać lody oraz były okazją do wspólnej zabawy i nawiązania bliskich relacji. Następnie nasi goście uczestniczyli w lekcji historii, której celem było poznanie historii Warszawy i przedstawienie najważniejszych zabytków stolicy.
Kolejnego dnia wymiany młodzież wyruszyła do Torunia, miasta największego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Pierwszym punktem programu była wizyta w nowoczesnym Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium-Toruń”. Uczniowie uczestniczyli w multimedialnym widowisku astronomicznym „Światła północy”, które przybliżyło jedno z bardziej fascynujących zjawisk, jakim są zorze polarne.
Następnie grupa wraz z przewodnikiem spacerowała historycznymi uliczkami Starego Miasta podziwiając między innymi Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, Rynek Starego Miasta z Ratuszem, pomnik Mikołaja Kopernika oraz ruiny zamku krzyżackiego. Była to niewątpliwie cenna lekcja historii, dzięki której uczniowie poznali liczne historie i legendy związane z tym średniowiecznym miastem.
W czwartek uczniowie realizowali projekt ekologiczny Recycle, don’t throw away!, w ramach którego przygotowali wystawę Trash Art - sztuka ze śmieci. Młodzież na własnej skórze przekonała się, że przedmioty i materiały pozornie bezwartościowe mogą otrzymać nowe życie jako unikalne dzieła sztuki.
Uczestnicy wymiany wzięli również udział w międzynarodowej konferencji na temat systemów edukacyjnych w Europie. W trakcie poszczególnych paneli dyskusyjnych młodzież z Polski, Włoch i Francji rozmawiała między innymi o stylach uczenia się, obowiązkach uczniów, organizacji czasu pracy, ocenianiu oraz o relacjach i atmosferze panującej w szkole. Na koniec konferencji liderzy każdej z grup zaprezentowali efekty swojej pracy na forum szkoły. Popołudnie uczniowie spędzili w Centrum Europejskim uczestnicząc w zajęciach poświęconych europejskiej demokracji i jej wpływie na codzienne życie młodych Europejczyków.
W piątek młodzież z Polski i Włoch brała udział w zajęciach proekologicznych poświęconych globalnemu problemowi mikroplastiku. Następnym punktem dnia była lekcja fizyki, podczas której uczestnicy wymiany zgłębiali tematykę fal elektromagnetycznych. W czasie warsztatów ekologicznych młodzież pracowała w grupach nad szkolnym dekalogiem recyklingu, dzięki któremu segregacja odpadów w szkole będzie powszechnym sposobem walki z zaśmieceniem środowiska. Po południu cała grupa zwiedzała Warszawę, spacerowała ulicami stolicy, podziwiała jej najciekawsze atrakcje, a także próbowała odszukać historyczne budynki, które zostały zaprezentowane na lekcji historii pierwszego dnia wymiany.
Ostatni dzień wymiany uczniowie spędzili na warsztatach w Muzeum Fryderyka Chopina, które nie tylko przybliżyły życie i twórczość jednego z najsławniejszych warszawiaków, lecz również poszerzyły wiedzę historyczną i kompetencje kulturowe w zakresie muzyki i sztuki. Prawdziwą gratką był również udział w koncercie, podczas którego młodzi artyści wykonali najsłynniejsze kompozycje Fryderyka Chopina.
Na koniec projektu wszyscy uczestnicy bogatsi o nowe doświadczenia i pełni wrażeń pożegnali grupę uczniów z Włoch.
Buon viaggio!
Aneta Kmiecik