Wymiana 2023
Temat Projektu: „Wszystko zaczyna się od wody” został wybrany wspólnie z grupą partnerską i odnosi się do zagadnień z zakresu STE(A)M.
W dniach od 10 do 16 września 2023 roku mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Robert-Schumnan-Gymnasium z Saarlouis w Niemczech, którzy uczestniczyli w projekcie „Wszystko zaczyna się od wody” dofinansowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w ramach programu Eksperyment Wymiana.
Pobyt grupy niemieckiej rozpoczął się od powitana przez Pana Dyrektora Michała Szwedo, przedstawienia planu wymiany oraz zagadnień realizowanych w ramach projektu. Uczniowie naszego liceum zaprezentowali gościom z Niemiec zasoby oraz jakość wód w Polsce, a następnie wszyscy uczestnicy wymiany wzięli udział w zajęciach integracyjnych, które pozwoliły przełamać lody oraz były okazją do wspólnej zabawy i nawiązania bliskich relacji. Ponadto młodzież polsko-niemiecka dyskutowała o roli i znaczeniu wody w naszym życiu oraz zebrała pomysły dotyczące sposobów oszczędzania wody w życiu codziennym.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie młodzi ludzie uczestniczyli w warsztatach chemicznych „Samochód na wodę” Wspólnie zastanawiali się nad tym, co może być paliwem do napędzania ekologicznych aut. Podczas warsztatów biologicznych „W mikroświecie” przenieśli się do świata niewidocznego gołym okiem i obserwowali mikroorganizmy żyjące w wodzie oraz prowadzili obserwacje wody z naturalnych zbiorników wodnych analizując ich skład. Natomiast w laboratorium robotycznym młodzież budowała roboty, uczyła się posługiwać ich językiem i pomogła robotom pokonać tor przeszkód.
Trzeciego dnia wymiany uczestnicy zwiedzali Warszawę. Młodzież spacerowała uliczkami stolicy, podziwiała kolorowe Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy ze słynną Kolumną Zygmunta oraz najważniejsze atrakcje warszawskiej Starówki, zachwycała się zrekonstruowanym Zamkiem Królewskim oraz poznała fascynującą historię miasta.
Na koniec dnia uczestnicy wymiany dotarli na Bulwary Wiślane, aby w ramach „Mobilnego laboratorium” pobrać do badania próbki wody z Wisły.
Kolejnego dnia wymiany młodzież wyruszyła do Gdańska. Pierwszym punktem programu była wizyta w nowoczesnym centrum nauki Hevelianum znajdującym się na Górze Gradowej, z której rozciąga się piękny widok na panoramę miasta. Aby lepiej poznać świat i prawa nim rządzące młodzież uczestniczyła w warsztatach „(nie)poważna nauka” oraz odwiedziła pracownię naukową Laboratorium Ruchu, w której poznała działanie ruchu w wodzie, powietrzu i w kosmosie.
Następnie uczniowie spacerowali historycznymi uliczkami Gdańska, odwiedzili Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Stary Żuraw i XV-wieczną Bazylikę Mariacką.
Podczas pobytu w Gdańsku nie obeszło się również bez wizyty na plaży :D Piękna letnia pogoda zachęcała do relaksu i łapania ostatnich promieni słonecznych. W ramach „Mobilnego laboratorium” młodzież pobrała również próbki wody z Morza Bałtyckiego. W drodze powrotnej uczniowie wykonywali zadania ze specjalnej książki dla uczestników wymiany.
W programie kolejnego dnia znalazł się najbardziej znany i rozpoznawalny symbol Warszawy – Pałac Kultury i Nauki. Młodzież wjechała na 30. piętro, aby podziwiać fantastyczne widoki na stolicę Polski.
Popołudnie uczestnicy wymiany spędzili w rodzinach goszczących. To czas przewidziany na bliższe poznanie się, integrację, poznawanie codziennego życia i trening komunikacji w języku niemieckim.
Szóstego dnia projektu „Wszystko zaczyna się od wody” młodzież uczestniczyła w warsztatach, podczas których przebadała próbki wody z Wisły, Morza Bałtyckiego oraz wody pitnej, pobranej z naszego kranu i zaprezentowała efekty tych badań. Uczestnicy wymiany podsumowali cały tydzień wytężonej pracy i stworzyli piękne plakaty. Następnie cała grupa pojechała do kręgielni 7club, gdzie czekały nowoczesne tory bowlingowe. Każdy uczestnik wymiany mógł zmierzyć się w grze w kręgle w ramach Kręglowej Ligi Polsko-Niemieckiej, poczuć adrenalinę i odrobinę rywalizacji.
Ostatniego dnia wymiany uczestnicy projektu wraz z rodzinami pojawili się o poranku na Dworcu Centralnym, aby pożegnać grupę z Niemiec. Nie obyło się bez wzruszeń i łez.
W ciągu minionego tygodnia uczniowie mieli możliwość poznania się i zawarcia nowych przyjaźni. Bogatsi o nowe doświadczenia i pełni wrażeń z niecierpliwością czekamy na kwiecień 2024 roku i wyjazd do Saarlouis :D
Katarzyna Korjat
Aneta Kmiecik
Aleksandra Różańska
Edyta Walczyk