12 listopada 2019

„Ważny dzień, ważne wartości”

W Schumanie obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku połączone są z uroczystym ślubowaniem uczniów klas pierwszych naszego liceum. Nieprzypadkowo.
Współcześnie wyznacznikiem wolności nie jest obrona terytorium i bezkrytyczne oddawanie czci różnym symbolom. Obecnie bycie wolnym oznacza mądrość, odpowiedzialność, zrozumienie drugiego człowieka, tolerancję – to właśnie jest droga do rozwoju, spełniania marzeń i szeroko rozumianej wolności.
Uczniowie Schumana doskonale zdają sobie sprawę, jak ważna jest znajomość historii. Wiedzą, jak istotne jest słuchać, uczyć się, poznawać, by nie powtarzać błędów z przeszłości, by dzięki doświadczeniu poprzednich pokoleń osiągać sukces. Wiedzą także, że motywacją i budującym poczuciem tożsamości jest tradycja, kultura i te wszystkie wartości, które tworzą narodową wspólnotę – ludzi wspierających się przez całe życie.
Wypowiadane przez pierwszoklasistów słowa ślubowania były deklaracją takiej postawy i jednocześnie symbolicznym krokiem na drodze do dorosłości. Za kilka lat wezmą oni udział w wyborach parlamentarnych, prezydenckich. Ale to właśnie w takich dniach jak dziś „wolność” nabiera szczególnie ważnego znaczenia.
Podkreślały to przemówienia młodzieży i przygotowana przez uczniów, pod opieką pana Michała Nadarzyńskiego, część artystyczna dzisiejszej uroczystości. Był to skłaniający do refleksji kolaż obrazów, zdjęć (postaci ze świata sztuki, nauki i polityki związanych z historią Polski) oraz muzycznej oprawy: utworów wykonanych przez naszych niezwykle utalentowanych uczniów!…
Miłym akcentem spotkania było też wręczenie przez organizatora Testu Coopera nagrody dla szkoły za zdobycie I miejsca w tegorocznej edycji tego wydarzenia (warto zaznaczyć, że uczniowie naszej szkoły, dzięki wielkiemu zaangażowaniu nauczycieli wychowania fizycznego zdobyli I miejsce czwarty raz z rzędu!).
dzu