01 maja 2024

„Alles beginnt mit Wasser”

Temat Projektu: „Alles beginnt mit Wasser” został wybrany wspólnie z grupą partnerską i odnosi się do zagadnień z zakresu STE(A)M.

W dnia 19-28 kwietnia 2024 roku odbyła się rewizyta naszej młodzieży w szkole partnerskiej Robert-Schuman-Gymnasium w Saarlouis w Niemczech. Uczniowie wyjechali do Niemiec, aby kontynuować rozpoczęty we wrześniu interdyscyplinarny projekt "Alles beginnt mit Wasser", który został dofinansowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w ramach programu Eksperyment Wymiana.

Tygodniowy pobyt w domach rodzin niemieckich i wspólnie spędzony czas podczas realizacji programu pozwolił zacieśnić relacje między uczestnikami wymiany oraz umożliwił pogłębienie znajomości języka niemieckiego. Udało się nam również zrealizować główny cel projektu, a mianowicie zwiększenie świadomości młodych ludzi w zakresie znaczenia wody w przyrodzie oraz problemów wynikających z coraz większego zanieczyszczenia wód.

Podczas rewizyty młodzież uczestniczyła w warsztatach "Lötworkshop" oraz w Science Rallye w centrum badań Schülerforschungszentrum, podczas których wszyscy z dużym zapałem rozwiązywali przygotowane zadania i wykonywali ekscytujące eksperymenty oraz badania. Duże wrażenie na uczestnikach projektu zrobiła również wizyta na Uniwersytecie Kraju Saary - Universität des Saarlandes i udział w warsztatach EscapeLab, podczas których młodzież wykonywała liczne doświadczenia związane z właściwościami chemicznymi różnych substancji. Wszystkie grupy wspaniale poradziły sobie z zadaniami i uzyskały kod do sejfu, który skrywał receptę na uratowanie świata, czyli … przepis na lody. Przygotowane przy pomocy ciekłego azotu lody były naprawdę przepyszne.

Niezwykle istotnym elementem programu wymiany było „Mobilne laboratorium” przygotowane przez panią Katarzynę Korjat, dzięki któremu uczniowie mogli pobrać próbki wody z rzek Saara i Mozela oraz ze starorzecza Saaraltarm. Zebrany materiał został przebadany przez uczniów pod kątem twardości pH i zasolenia, a wyniki zostały zaprezentowane podczas warsztatów w szkole. Grupa niemiecka przygotowała również ciekawe prezentacje na temat rodzajów wód, stanu ich zanieczyszczenia i sposobów ich ochrony.

Program wymiany zakładał także poznanie przepięknego regionu Kraju Saary, jego historii, kultury i zabytków. Młodzież zwiedziła przepiękne miasteczko Saarlouis oraz stolicę Saarbrücken. Część uczniów wraz ze swoimi rodzinami wybrała się do Mettlach na spacer w koronach drzew, aby podziwiać Saarschleife, czyli najpiękniejszy meander w Niemczech. Inni pojechali do malowniczego Luksemburga, aby podziwiać kręte uliczki, piękne kamienice, bajkowe wąwozy, które nadają księstwu wręcz bajkowy charakter. A pozostali udali się do Völklingen, aby zobaczyć jeden z najlepiej zachowanych obiektów przemysłowych w Niemczech - Völklinger Hütte, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W programie nie zabrakło również wyjazdu do Trewiru - najstarszego miasta Niemiec położonego nad Mozelą. Podczas pobytu w Trewirze uczniowie mieli za zadanie przeprowadzić ankietę wśród mieszkańców miasteczka na temat świadomego zużycia wody w gospodarstwie domowym. Perełką programu okazał się wyjazd do Paryża. W trakcie spaceru po stolicy Francji młodzież zobaczyła m. in. Katedrą Notre Dame, Saint Chapelle, pałac Sprawiedliwości i Conciergerie, Pont Neuf – najstarszy istniejący most w Paryż, majestatyczny Luwr, Łuk Triumfalny i oczywiście Wieżę Eiffla. Po krótkim spacerze wzdłuż Sekwany grupa dotarła na plac Trocadero, z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Wieżę Eiffla. Podczas wymiany uczniowie uczestniczyli

również w zajęciach sportowych w parku TRAMPOLINI - Sprung & Erlebniswelt w Merzig, a zmagania sportowe sprawiły uczniom wiele przyjemności.

Ta wymiana była wyjątkowa jeszcze pod jednym względem - świętowaliśmy 20-lecie partnerstwa między naszymi szkołami. Mamy nadzieję na kolejne lata współpracy, kolejne inspirujące spotkania i projekty.

Katarzyna Korjat

Aneta Kmiecik