23 stycznia 2023

CXXXVII Liceum Ogólnokształcące

"Ukraina. Pod innym niebem"

Wystawa powstała dzięki ukraińskim artystom, którzy od początku pełnoskalowej wojny stworzyli około 200 dzieł. Teraz znalazły one swoje schronienie przed wybuchami wśród białych ścian Zamku Ujazdowskiego.

Gdy idzie się przez te korytarze, nie widzi się obrazów. Nie widzi się rzeźb. Nie widzi się zdjęć, filmów. Widzi się cierpienie, w swojej najczystszej formie. Słyszy się krzyk, błaganie o pomoc, dobiegające z eksponatów.

Ta wystawa powstała, by przypomnieć o tym, że wojna wciąż trwa. Może widzimy o niej znacznie mniej artykułów, może nie organizuje się już tak wielu protestów, nie rozdaje się tylu ulotek, może Pałac Kultury przestał już co noc świecić na żółto-niebiesko, ale mimo to, na ulicach naszego sąsiedniego państwa wciąż króluje zniszczenie i śmierć.

Gdy skręci się w bok, z głośników pewnej ciemnej sali muzealnej usłyszymy dźwięki syren alarmowych... Te same dźwięki, które wielu wybudzają w nocy ze snu, które przynoszą łzy i paniczne bicie serca. Przynoszą strach przed zbombardowaniem, nie dający zasnąć przez kolejne godziny. Aż do świtu.

I nawet sam strach okazuje się tu przywilejem, bo oznacza, że wciąż pozostajesz żywy. Że rosyjskie pociski jeszcze nie trafiły w twój blok.

Ludzie ludziom zgotowali ten los.

Pamiętajmy o tym.