02 stycznia 2024

Projekt „Drezno – saksońska perła baroku”

W grudniu 2023 roku uczniowie z Schumana wyruszyli do Saksonii, aby zrealizować projekt edukacyjno-językowy „Drezno – saksońska perła baroku” oraz poznać zwyczaje związane z czasem adwentu i obchodami Bożego Narodzenia w Niemczech.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Bastei - jednej z najbardziej spektakularnych krain w całych Niemczech. Na miejscu czekały na uczestników projektu piękne widoki Saksońskiej Szwajcarii, ruiny zamku oraz skalny most, z którego rozpościerały się cudowne widoki na zimową dolinę Łaby.

Następnie młodzież pojechała do Drezna, aby poznać jego niezwykłą historię i posmakować bożonarodzeniowej atmosfery na najstarszym niemieckim jarmarku Striezelmarkt. Jarmark powitał wszystkich migocącymi światełkami, zapachem pierniczków, czekolady i innych smakołyków, które oferowane są przez kupców na ponad 200 straganach. Jarmarczne budki były przepięknie przystrojone, pośrodku kręciła się olbrzymia karuzela, a wielki kalendarz adwentowy odliczał dni do Bożego Narodzenia. Spacerowi po jarmarku towarzyszyła gra językowa „Striezelmarkt-Challange”, której zadania wprowadziły dużo radości i odrobinę rywalizacji.

Podczas spaceru po stolicy Saksonii uczniowie zobaczyli m.in.: zespół pałacowy Zwinger - uznawany za perłę sztuki barokowej w Niemczech, Operę Sempera, kościół św. Trójcy, Most Augusta, Rezydencję Wettynów, Orszak Książęcy - największy na świecie ceramiczny obraz ścienny oraz symbol miasta, czyli barokowy kościół Marii Panny z kamienną kopułą.

Punktem kulminacyjnym pobytu w Dreźnie była wizyta w dzielnicy Neustadt i spacer słynnym Kunsthofpassage, czyli Pasażem Artystycznych Dziedzińców. Podwórka zostały zaprojektowane przez różnych artystów, a najsłynniejszy z nich „Hof der Elemente” – to fasada pełna metalowych konstrukcji – rynien, rur oraz tub, które tworzą jeden, duży instrument, z którego w trakcie deszczu wydobywają się dźwięki przypominające muzykę. Pasaż Kunsthofpassage w dzielnicy Neustadt to prawdziwa oaza street-artu.

W drodze powrotnej do Warszawy odbyło się wręczenie nagród w konkursach towarzyszących realizacji projektu „Drezno – saksońska perła baroku”.

AKM